Start Planning
Різдво Христове

Різдво Христове

Святкування Різдва в Україні відбувається за юліанським календарем, який має 13-денну різницю з григоріанським календарем.

Багато родин в Україні святкують Святвечір, готуючи вечерю без м’яса, що складається з дванадцяти страв, які символізують 12 учнів Ісуса. Страви включають солодкий зерновий пудинг – кутю, буряковий суп – борщ, плетений хліб – калач, а також підпеньки – гриби в соусі, і рибу.

Вечеря починається, коли в небі буде помічено першу зірку, це те, за чим, як правило, просили дивитися дітей, а також за столом лишають одне вільне місце, щоб вшанувати тих, хто пішов з життя. Стіл також вкривають двома скатертинами: одна для живих членів сім’ї та інша для померлих.

Церкви та інші громадські місця прикрашені вертепом, сценами з біблійної історії народження Ісуса. Їх освітлюють свічками, щоб ті, хто приходить на нічне служіння напередодні Різдва, бачив їх.

Святвечір – це також ніч, коли люди встановлюють різдвяні ялинки – «новорічні ялинки». Деякі прикрашають стіл дідухом, снопом вівса або пшениці у спеціальній формі, що символізує процвітання на майбутній рік. В цю ніч Святий Миколай відвідує дітей з подарунками для них. У деяких районах України є так звані писанки, прикрашені малюнками яйця, вони дещо схожі на Великодні.

У деяких селах на Різдво влаштовуються народні вистави, пов’язані з давніми язичницькими ритуалами. Люди одягаються як монстри в кожухи і натягують роги, а потім бігають по селі, намагаючись налякати інших. Тоді вони біжать до певного місця, де їх символічно перемагають жителі села.

Опудала спалюються в багатті і це все супроводжується танцями навколо нього, символізуючи боротьбу добра і зла. Деякі сім’ї святкують Різдво з 7 по 14 січня як святковий тиждень, під час якого вони відвідують будинки друзів та родичів.

Коли Україну контролював Радянський Союз, людям не дозволялося святкувати Різдво. Це свято було фактично замінено на новорічне. Однак багато українців продовжували святкувати таємно, не даючи своїм традиціям померти. Коли вони здобули незалежність у 1991 році, Різдво стало народним святом.

Попередні роки

рікДатаДеньсвяткові дні
20237 січеньСуботаРіздво Христове
9 січеньПонеділокРіздво свята
20227 січеньП\'ятницяРіздво Христове