Start Planning
Пасха

Пасха 2025 і 2026

За часів радянської влади українські великодні традиції були примусово придушені. Однак після остаточного отримання незалежності в 1991 році відбулося відродження старих культурних традицій.

рікДатаДеньсвяткові дні
202520 квітеньНеділяПасха
21 квітеньПонеділокСвято Пасха
202612 квітеньНеділяПасха
13 квітеньПонеділокСвято Пасха
Будь ласка, прокрутіть донизу сторінки, щоб побачити дати попередніх років.

Незважаючи на те, що сьогодні підтримування пасхальної традиції спостерігається не за усіма українцями, існує багато людей, які до цих пір зберігають їх.

В Україні Страсний тиждень, відомий як Великий тиждень, починається у Вербну неділю, яку також називають “Всесвітньою неділею”. У церкві благословляються гілочки верби, а потім люди торкаються цими гілочками один одного, щоб принести удачу, кажучи: “Будь високим, як верба, здоровим, як вода, і багатим як земля”.

Деякі фермери також використовують ці гілочки верби для першого весняного візиту на пасовище їхньої рогатої худоби. Гілочку встромлюють у землю, щоб принести удачу.

У Великий Четвер відвідування різних установ та роботи традиційно заборонено. Люди йдуть до церкви, щоб тримати свічки і повернутися з ще палаючими свічками додому. На Сході України багато хто вважає, що мертві зустрічаються разом з живими на цих страсних службах, щоб почути читання літургії.

У більшій частині України “культ мертвих” сильно спостерігається, але не сильніше, ніж під час Великоднього тижня. Наступний тиждень після Великодня також пов’язаний з цим культом і називається “Тижнем німф”. У першу неділю після Великодньої неділі люди збираються на церковних цвинтарях, щоб їсти та пити вино, згадуючи про померлих, але вони залишають надлишок на могилах, щоб мертві теж могли поїсти.

Великодні яйця є традицією, яка має дещо спільне з більшістю подібних традицій західних країн. Але в Україні вони часто використовуються як подарунки, а обмін пасхальними яйцями пов’язаний з глибокою любов’ю.

У Велику п’ятницю за традицією не можна робити. У деяких місцях України, поряд з Службою Великої П’ятниці, “Святу Плащаницю” тричі несуть навколо будівлі церкви та публічно викладають для вшанування.

Ця плащаниця являє собою похоронну тканину, в яку Христос був загорнений, але він воскрес та зняв її. Коли Іван та Петро увійшли в порожню гробницю на Великдень, ця плащаниця була акуратно складена і послужила свідченням воскресіння Христового.

Сам Великдень – це час для радості та свят. Вся громада святкує. Дзвони дзвонять, та пісні весняні співають. У церкві це день “високої літургії”, а також “паски” (Великоднього хліба), прикрашеної пасхальними яйцями, покладена у кошики великодня їжа урочисто благословляється, після чого люди несуть її додому.

Попередні роки

рікДатаДеньсвяткові дні
20245 травеньНеділяПасха
6 травеньПонеділокСвято Пасха
202316 квітеньНеділяПасха
17 квітеньПонеділокСвято Пасха